windows 10 logo

12 trików jak przyśpieszyć komputer z systemem windows 10

Udostępnij znajomym

Jeśli chcesz przyspieszyć system Windows 10, poświęć kilka minut, aby wypróbować te wskazówki. Twoja maszyna będzie szybsza i mniej podatna na problemy z wydajnością.

Chcesz, aby system Windows 10 działał szybciej? Mamy pomoc dla ciebie. W ciągu kilku minut możesz wypróbować te kilkanaście wskazówek; twoja maszyna będzie dużo bardziej wydajna i mniej podatna na problemy z wydajnością.

Zmień ustawienia zasilania

Jeśli używasz planu oszczędzania energii systemu Windows 10, spowalniasz działanie komputera. Ten plan zmniejsza wydajność komputera w celu oszczędzania energii. (Nawet komputery stacjonarne mają zazwyczaj włączony plan oszczędzania energii.) Zmiana planu zasilania z Oszczędzania energii na Wysoka wydajność lub Zrównoważona zapewni natychmiastowy wzrost wydajności.

Aby to zrobić, uruchom Panel sterowania, a następnie wybierz Sprzęt i dźwięk> Opcje zasilania. Zwykle zobaczysz dwie opcje: Zrównoważone (zalecane) i Oszczędzanie energii. (W zależności od marki i modelu możesz zobaczyć tu także inne plany, w tym niektóre markowe przez producenta). Aby zobaczyć ustawienie Wysoka wydajność, kliknij strzałkę w dół obok Pokaż dodatkowe plany.

Aby zmienić ustawienia zasilania, po prostu wybierz żądaną opcję, a następnie zamknij Panel sterowania. Wysoka wydajność wykorzystuje najwięcej energii, ale oferuje największą moc; Zrównoważony znajduje medianę między zużyciem energii i lepszą wydajnością; a funkcja oszczędzania energii robi wszystko, aby zapewnić jak największą żywotność baterii. Użytkownicy komputerów stacjonarnych nie mają powodu, by wybrać opcję Oszczędzania energii, a nawet użytkownicy laptopów powinni rozważyć opcję zrównoważenia po odłączeniu zasilania – i wysoką wydajność po podłączeniu do źródła zasilania.

Wyłącz programy uruchamiane podczas startu systemu

Jednym z powodów, dla których Twój komputer z systemem Windows 10 może być powolny, jest zbyt wiele programów działających w tle – programów, których nigdy nie możesz używać lub których rzadko używasz. Zatrzymaj je przed uruchomieniem, a komputer będzie działał bardziej płynnie.

Zacznij od uruchomienia Menedżera zadań: naciśnij Ctrl-Shift-Esc lub kliknij prawym przyciskiem myszy w prawym dolnym rogu ekranu i wybierz Menedżer zadań. Jeśli Menedżer zadań uruchamia się jako aplikacja kompaktowa bez kart, kliknij “Więcej szczegółów” u dołu ekranu. Menedżer zadań pojawi się w pełnym widoku. Jest wiele rzeczy, które możesz w nim zrobić, ale skupimy się tylko na wyłaczeniu niepotrzebnych programów uruchamianych przy starcie.

Kliknij kartę Uruchamianie. Zobaczysz listę programów i usług uruchamianych po uruchomieniu systemu Windows. Na liście znajduje się nazwa każdego programu, a także jego wydawca, niezależnie od tego, czy można go uruchamiać przy starcie, oraz jego “Wpływ na uruchomienie”, czyli jak dużo spowalnia system Windows 10 podczas uruchamiania systemu.

Aby zatrzymać uruchamianie programu lub usługi podczas uruchamiania, kliknij go prawym przyciskiem myszy i wybierz “Wyłącz”. Nie wyłącza to całkowicie programu; zapobiega jedynie uruchomieniu przy starcie – zawsze możesz uruchomić aplikację po uruchomieniu. Jeśli później zdecydujesz, że chcesz uruchomić przy starcie, możesz po prostu wrócić do tego obszaru Menedżera zadań, kliknąć prawym przyciskiem myszy aplikację i wybrać “Włącz”.

Możesz użyć Menedżera zadań, aby uzyskać informacje o programach uruchamianych przy starcie i wyłączyć te, których nie potrzebujesz.
Wiele programów i usług uruchamianych podczas uruchamiania może być Ci znanych, takich jak OneDrive lub Evernote Clipper. Ale możesz nie rozpoznać wielu z nich.

Menedżer zadań pomaga uzyskać informacje o nieznanych programach. Kliknij element prawym przyciskiem myszy i wybierz Właściwości, aby uzyskać więcej informacji na jego temat, w tym lokalizację na dysku twardym, podpis cyfrowy i inne informacje, takie jak numer wersji, rozmiar pliku i czas ostatniej modyfikacji.

Możesz także kliknąć element prawym przyciskiem myszy i wybrać “Otwórz lokalizację pliku”. Wtedy otworzy ci się Eksplorator plików i przeniesie do folderu, w którym znajduje się uruchomiony program.

Na koniec, i najbardziej użyteczne, możesz kliknąć “Szukaj w Internecie” po kliknięciu prawym przyciskiem myszy. Uruchomiszwtedy wyszukiwarkę Bing która wyświetli ci informacje o programie lub działającej usłudze.

Zamknij porady dotyczące systemu Windows

Gdy korzystasz z komputera z systemem Windows 10, system Windows pilnuje, co robisz, i oferuje wskazówki dotyczące rzeczy, które możesz chcieć zrobić z systemem operacyjnym. Z mojego doświadczenia wiem, że rzadko uważałem te wskazówki za pomocne. Nie podobają mi się też konsekwencje prywatności Windows, które tylko irytują mnie.

Windows obserwując, co robisz i oferując porady, może także sprawić, że Twój komputer będzie działał znacznie wolniej. Jeśli chcesz przyspieszyć działanie, powiedz systemowi Windows, aby przestał udzielać porad. Aby to zrobić, kliknij przycisk Start, wybierz ikonę Ustawienia, a następnie przejdź do System> Powiadomienia i akcje. Przewiń w dół do sekcji Powiadomienia i wyłącz “Otrzymuj wskazówki, porady i sugestie podczas korzystania z systemu Windows”.

To wystarczy.


Wyłączenie sugestii systemu Windows powinno pomóc w sprawniejszym działaniu (i przywróceniu pewnej prywatności).

Wyłącz synchronizacje OneDrive

Oparta na chmurze chmura danych OneDrive firmy Microsoft, wbudowana w system Windows 10, zapewnia synchronizację plików i aktualizację na wszystkich komputerach. Jest to również przydatne narzędzie do tworzenia kopii zapasowych, więc jeśli komputer lub twój twardy dysk zginie/zostanie skradziony czy go po prostu utracisz w jakiś nieprzewidywalny sposób, wszystkie pliki pozostaną nienaruszone, czekając na ich przywrócenie ponieważ ich kopia będzie znajdować się w chmurze OneDrive.

Można tymczasowo wyłączyć synchronizację usługi OneDrive, aby sprawdzić, czy to zwiększa wydajność systemu.
One Drive może spowolnić działanie systemu windows 10, czyni to poprzez ciągłą synchronizację plików między komputerem a pamięcią masową w chmurze. Dlatego jednym ze sposobów na przyspieszenie komputera jest zatrzymanie synchronizacji. Zanim jednak wyłączysz go na stałe, będziesz chciał sprawdzić, czy faktycznie spowalnia twój komputer. Aby to zrobić, kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę OneDrive w obszarze powiadomień po prawej stronie paska zadań. (Ikona OneDrive wygląda jak chmura.) Na wyskakującym ekranie, kliknij “Wstrzymaj synchronizację” i wybierz 2 godziny, 8 godzin lub 24 godziny, w zależności od tego, jak długo ma być wstrzymana. W tym czasie sprawdź, czy zauważysz znaczny wzrost prędkości.

Jeśli tak, i zdecydujesz, że rzeczywiście chcesz wyłączyć synchronizację, kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę usługi OneDrive, a następnie z menu podręcznego wybierz Ustawienia> Konto. Kliknij “Usuń powiązanie tego komputera”, a następnie na wyświetlonym ekranie kliknij “Odłącz konto”. Gdy to zrobisz, nadal będziesz mógł zapisywać pliki w lokalnym folderze OneDrive, ale nie będzie on synchronizowany z Chmurą.

Jeśli zauważysz, że OneDrive spowalnia twój komputer, ale wolisz go nadal używać, możesz spróbować rozwiązać problemy z OneDrive. Aby uzyskać informacje, jak to zrobić, sprawdź stronę Microsoft “Napraw problemy synchronizacji OneDrive“.

Wyłącz indeksowanie wyszukiwania

System Windows 10 indeksuje dysk twardy w tle, umożliwiając – teoretycznie – szybsze przeszukiwanie komputera, niż w przypadku braku indeksowania. Wolniejsze komputery korzystające z indeksowania mogą jednak odnieść sukces, a dzięki indeksowaniu można zwiększyć szybkość. Nawet jeśli masz dysk SSD, wyłączenie indeksowania może również poprawić szybkość, ponieważ ciągłe zapisywanie na dysku, które to indeksowanie może ostatecznie spowolnić działanie dysków SSD.

Aby uzyskać maksymalne korzyści w systemie Windows 10, należy całkowicie wyłączyć indeksowanie. Aby to zrobić, wpisz najpierw services.msc w polu wyszukiwania Menu Start i kliknij wynik Usługi, które pojawi się. Następnie pojawi się aplikacja Usługi. Przewiń w dół do usługi indeksowania lub wyszukiwarki systemu Windows na liście usług. Kliknij go dwukrotnie i na wyświetlonym ekranie kliknij Zatrzymaj. Następnie zrestartuj komputer. Twoje wyszukiwania mogą być nieco wolniejsze, chociaż możesz nie zauważyć różnicy. Ale powinieneś uzyskać ogólny wzrost wydajności.

Oto jak wyłączyć indeksowanie systemu Windows 10.
Jeśli chcesz, możesz wyłączyć indeksowanie tylko plików w niektórych lokalizacjach. Aby to zrobić, najpierw wpisz indeks w polu wyszukiwania Menu Start, a następnie kliknij wynik Opcje indeksowania, który się pojawi. Pojawi się strona Opcje indeksowania w Panelu sterowania. Kliknij przycisk Modyfikuj, a zobaczysz listę indeksowanych lokalizacji, takich jak Microsoft Outlook, twoje pliki osobiste i tak dalej. Usuń zaznaczenie pól obok dowolnej lokalizacji a folder nie będzie już indeksowany.

Oczyść swój dysk twardy

Jeśli masz nadęty dysk twardy wypełniony plikami, których nie potrzebujesz, możesz spowolnić działanie komputera. Czyszczenie go może zwiększyć prędkość. Windows 10 ma zaskakująco użyteczne wbudowane narzędzie do robienia tego, nazywającę się Sense Storage. Wybierz kolejno Ustawienia> System> Pamięć i u góry ekranu – w sekcji Storage Sense – przesuń przełącznik z Wył. Na Wł. Gdy to zrobisz, system Windows stale monitoruje twój komputer i usuwa stare niepotrzebne pliki, których już nie potrzebujesz; pliki tymczasowe; pliki w folderze Pobrane, które nie zostały zmienione w ciągu miesiąca; i stare pliki usuwa do kosza.

Przeczytaj:   6 najlepszych aplikacji do szyfrowania komunikacji i prywatnych rozmów

Możesz dostosować sposób działania pamięci masowej, a także użyć go, aby zwolnić więcej miejsca niż zwykle. W sekcji Storage Sense kliknij opcję “Zmień sposób automatycznego zwolnienia miejsca“. Na wyświetlonym ekranie możesz zmienić częstotliwość usuwania plików (każdego dnia, każdego tygodnia, każdego miesiąca lub w zależności od systemu Windows). Możesz także zrobić, że funkcja Sense Storage usuwa pliki w folderze pobierania, w zależności od tego, jak długo już tam były. Możesz również ustawić czas oczekiwania na automatyczne usunięcie plików z Kosza.

Oto, jak dostosować sposób działania funkcji Storage Sense i jak usunąć stare wersje systemu Windows.
Można również usunąć stare wersje systemu Windows, które mogą powodować zajmowanie wolnej przestrzeni. U dołu ekranu zaznacz pole “Usuń poprzednie wersje systemu Windows“. W ten sposób usuniesz stare wersje systemu Windows. Pamiętaj, że jeśli to zrobisz, nie będziesz mógł powrócić do starszej wersji systemu Windows.

Wyczyść swój rejestr

Rejestr w Windows śledzi i kontroluje prawie wszystko o sposobie, w jaki działa i wygląda system Windows. Obejmuje to informacje o tym, gdzie przechowywane są twoje programy, które biblioteki DLL używają i udostępniają programy, jakie typy plików powinny być otwierane przez program i dużo innych rzeczy.

Podczas odinstalowywania programu na przykład ustawienia tego programu nie zawsze są usuwane z Rejestru. Z biegiem czasu może być wypełniony niezliczonymi przestarzałymi ustawieniami wszystkich typów. A to może prowadzić do spowolnienia systemu.

Nawet nie myśl o próbie oczyszczenia tego samemu ręcznie. To niemożliwe. Aby to zrobić, potrzebujesz Registry Cleaner. Istnieje wiele dostępnych aplikacji do czyszczenia rejestru, niektóre bezpłatne i niektóre płatne. Ale tak naprawdę nie ma potrzeby, aby za nie płacić, ponieważ bezpłatny Auslogics Registry Cleaner wykonuje solidną pracę.

Rejestr śledzi i kontroluje niemal wszystko w sposobie działania i wyglądu systemu Windows.
Przed użyciem Auslogics lub jakiegokolwiek innego narzędzia Registry Cleaner, wykonaj kopię zapasową rejestru, aby móc go przywrócić, jeśli coś pójdzie nie tak. (Auslogics Registry Cleaner to zrobi dla Ciebie automatycznie). Aby zrobić własną kopię zapasową rejestru wpisz regedit.ext w polu wyszukiwania, a następnie naciśnij klawisz Enter. To uruchomi edytor rejestru. Z menu Plik wybierz Eksportuj. Z wyświetlonego ekranu wybierz opcję “Wszystkie” w sekcji Zakres eksportu u dołu ekranu. Następnie wybierz lokalizację pliku i nazwę pliku i kliknij Zapisz. Aby przywrócić rejestr, otwórz edytor rejestru, wybierz Importuj z menu Plik, a następnie otwórz zapisany plik.

Teraz pobierz, zainstaluj i uruchom Auslogics Registry Cleaner. Po lewej stronie ekranu możesz wybrać rodzaje problemów z Rejestrem, które chcesz oczyścić – na przykład Powiązania plików, Internet lub Czcionki. Generalnie wybieram je wszystkie.

Następnie wybierz, żeby przeskanować Rejestr w poszukiwaniu problemów. Aby to zrobić, kliknij “Skanuj teraz” iz wyskakującego menu, które się pojawi, wybierz Skanuj. To pozwoli ci najpierw zbadać wykryte problemy z rejestrem. Jeśli zamiast tego wybierzesz opcję “Skanuj i napraw”, spowoduje to poprawienie natychmiastowe bez ich sprawdzania.

Teraz program przeskanuje rejestr w poszukiwaniu błędów, a następnie pokaże ci co znalazł. Ustawia błędy wkolejności zgodnie z ich znaczeniem, aby pomóc Ci zdecydować, które naprawić. Kliknij przycisk Napraw po podjęciu decyzji i upewnij się, że zaznaczono opcję “Utwórz kopię zapasową zmian”, aby móc łatwo przywrócić rejestr, jeśli coś pójdzie nie tak.

Wyłącz cienie, animacje i efekty wizualne

Windows 10 ma trochę dobrego oka – cienie, animacje i efekty wizualne. Na szybkich, nowszych komputerach te zwykle nie wpływają na wydajność systemu. Ale na wolniejszych i starszych komputerach mogą one precyzyjnie wpływać na wydajność.

Łatwo je wyłączyć. W polu wyszukiwania systemu Windows 10 wpisz sysdm.cpl i naciśnij klawisz Enter. To uruchamia okno dialogowe Właściwości systemu. Kliknij kartę Zaawansowane i kliknij “Ustawienia” w sekcji Wydajność. To prowadzi do okna dialogowego Ustawienia wydajności. Zobaczysz zróżnicowaną listę animacji i efektów specjalnych.

Okno dialogowe Opcje wydajności pozwala wyłączyć efekty, które mogą spowalniać system Windows 10.
Są to animacje i efekty specjalne, które prawdopodobnie zechcesz wyłączyć, ponieważ mają największy wpływ na wydajność systemu:

Łatwiej jest wybrać “Dostosuj dla najlepszej wydajności” u góry ekranu, a następnie kliknąć OK. System Windows 10 wtedy automatycznie wyłączy efekty spowalniające system.

Uruchom narzędzie do rozwiązywania problemów z systemem Windows

Windows 10 ma bardzo przydatne, mało znane narzędzie, które może wykryć problemy z wydajnością i je rozwiązać. Aby go uruchomić, uruchom Panel sterowania i wybierz System i zabezpieczenia> Zabezpieczenia i konserwacja> Rozwiązywanie problemów> Uruchom zadania konserwacyjne. Pojawi się ekran zatytułowany “Rozwiązywanie problemów i pomoc w rozwiązywaniu problemów z komputerem”. Kliknij Następny.

Narzędzie do rozwiązywania problemów znajdzie pliki i skróty, których nie używasz, określi wydajność i inne problemy na komputerze, a następnie naprawi je. Zwróć uwagę, że może pojawić się komunikat “Spróbuj rozwiązywać problemy jako administrator”. Jeśli masz prawa administracyjne do komputera, kliknij go, a narzędzie do rozwiązywania problemów uruchomi się i będzie działać.

Uzyskaj pomoc z Monitora wydajności

W systemie Windows 10 jest doskonałe narzędzie o nazwie Monitor wydajności, które może między innymi tworzyć szczegółowy raport wydajności dotyczący komputera, szczegółowo opisywać wszelkie problemy z systemem i wydajnością oraz sugerować poprawki.

Aby uzyskać raport, wpisz perfmon / report w polu wyszukiwania i naciśnij Enter. (Upewnij się, że pomiędzy “perfmon” i znakiem “slash” jest spacja.) Monitor zasobów i wydajności uruchamia się i zbiera informacje o twoim systemie. Niby ma to zająć 60 sekund, ale odkryłem, że zajmuje to kilka minut. Po zakończeniu działania monitora zostanie uruchomiony interaktywny raport.

Znajdziesz wiele bardzo szczegółowych informacji w raporcie i może to zająć dużo czasu. Najlepiej jest najpierw zapoznać się z sekcją Ostrzeżenia, w której opisano największe problemy (jeśli występują) znalezione na komputerze, takie jak problemy z systemem Windows, sterownikami itp.

Warto również przejść do sekcji Przegląd zasobów, gdzie znajdziesz analizę wydajności twojego procesora, sieci, dysku i pamięci. Każdy wynik jest oznaczony kolorem, z zielonym oznacza brak problemów, żółty oznacza potencjalne problemy, a czerwony oznacza problem.

Poza tym Przegląd zasobów również zgłasza metryki wydajności i szczegóły wyjaśniające. Na przykład dla procesora może być zielony i wykorzystanie 21%, ze szczegółami “Normalne obciążenie procesora”. Lub w przypadku pamięci, kolor może być żółty, z 62% wykorzystaniem i szczegółami “dostępne jest 1520 MB”. Na podstawie tego, co otrzymasz, możesz zrobić coś z tematem sprzętu – na przykład dodająć więcej pamięci do komputera.

Pozbądź się bloatware

Czasami największym czynnikiem spowalniającym twój komputer nie jest sam system Windows 10, ale oprogramowanie typu bloatware lub adware, które marnuje zasoby procesora i systemu. Adware i nadużywające inne aplikacje są szczególnie podstępne, ponieważ mogły zostać zainstalowane przez producenta komputera. Byłbyś zaskoczony, o ile szybciej Twój komputer z systemem Windows 10 będzie działał, jeśli się ich pozbędziesz.

Najpierw uruchom skanowanie systemu, aby znaleźć adware i złośliwe oprogramowanie. Jeśli masz już zainstalowany pakiet zabezpieczeń, taki jak Norton Security lub McAfee LiveSafe, możesz go użyć. Możesz także użyć wbudowanej aplikacji anty-malware systemu Windows 10 – po prostu wpisz Windows Defender w polu wyszukiwania, naciśnij Enter, a następnie kliknij Skanuj teraz. Program Windows Defender wyszuka złośliwe oprogramowanie i usunie wszystkie znalezione virusy.

Dobrym pomysłem jest uzyskanie drugiej opinii, dlatego warto rozważyć bezpłatne narzędzie, takie jak Malwarebytes Anti-Malware. Darmowa wersja skanuje system pod kątem złośliwego oprogramowania i usuwa to, co znajdzie; wersja płatna oferuje zawsze stałą ochronę, aby zatrzymać infekcje w pierwszej kolejności.

Zamknij i uruchom ponownie system Windows

Oto jedna z niezbyt tajnych broni IT do rozwiązywania problemów i przyspieszenia komputera: zamknij i uruchom ponownie system. Ponowne uruchomienie systemu usuwa wszelkie nadmiarowe wykorzystanie pamięci RAM, które w przeciwnym razie nie mogłyby zostać wyczyszczone. Zabija również procesy, które zostały uruchomione i nie są już potrzebne, ale nadal działają i spowalniają system. Jeśli Twój komputer z systemem Windows 10 z czasem staje się powolny bez wyraźnego powodu, możesz być zaskoczony, o ile szybciej będzie działać, gdy ponownie uruchomisz/zrestartujesz swój system.

Wypróbuj niektóre z tych sztuczek, a przekonasz się, że masz szybszy komputer z systemem Windows 10 ! Napisz komentarz poniżej czy udało ci się przyśpieszyć twój komputer !

KOMENTARZE