6 najlepszych aplikacji do szyfrowania komunikacji i prywatnych rozmów

Udostępnij znajomym

Wraz z publikowaniem wielu raportów o atakach na komputery i telefony komórkowe co roku rośnie zapotrzebowanie na bezpieczne sposoby prowadzenia prywatnych rozmów.

Niestety każda rozmowa na czacie zapisywana na serwerze w dowolnym miejscu w Internecie, zaszyfrowana lub nie, jest podatna na hakowanie. Dlatego złotym standardem w prywatności czatowanie jest szyfrowanie end-to-end .

W tym artykule dowiesz się, jak działa szyfrowanie end-to-end oraz 6 najlepszych aplikacji do czatu, które go oferują.

Co to jest szyfrowanie end-to-end?

Kluczem do poprawnie zaszyfrowanej komunikacji cyfrowej jest stworzenie zarówno klucza publicznego, jak i prywatnego.

“Klucz” to specjalny kod, który może odblokować zaszyfrowaną transmisję informacji. Kompleksowy scenariusz szyfrowania działa w następujący sposób:

  • Aplikacja adresata i nadawcy ma klucze prywatne i publiczne. Klucz prywatny użytkownika jest bezpiecznie przechowywany na urządzeniu użytkownika. Klucz publiczny jest przechowywany na serwerze, który przesyła wiadomości.
  • Gdy nadawca wysyła wiadomość do odbiorcy, wiadomość można otworzyć tylko przez odbiorcę za pomocą klucza prywatnego przechowywanego tylko na jego urządzeniu, a także klucz publiczny znany tylko urządzeniu i serwerowi.
  • Gdy adresat otrzyma wiadomość, aplikacja używa klucza publicznego i klucza prywatnego, aby otworzyć tę wiadomość i odszyfrować ją.
  • Ten proces jest kontynuowany, gdy nadawca i odbiorca wymieniają się komunikatami.
  • Ponieważ szyfrowanie odbywa się na jednym końcu i jest odszyfrowywane tylko na drugim końcu, jest to znane jako szyfrowanie od końca do końca (end-to-end).

Wiadomości w tym scenariuszu nigdy nie są przechowywane w stanie niezaszyfrowanym na żadnym serwerze w Internecie.

Wiele lat temu było tylko kilka aplikacji, które oferowały szyfrowanie czatów end-to-end, ale dziś większość głównych platform do czatowania oferuje albo w pełni zaszyfrowaną komunikację, albo sposób “włączania” szyfrowania typu “end-to-end”.

Whatsapp

Jeśli chodzi o prywatne rozmowy, nastolatkowie sprawili, że Whatsapp stało się powszechnie znane. Z powodu tej reputacji, WhatsApp była jedną z pierwszych platform komunikacyjnych, które wprowadziły szyfrowanie end-to-end w każdej wiadomości wysyłanej za pomocą usługi.

Dzisiaj Whatsapp ma ponad 900 milionów użytkowników, którzy wysyłają wiadomości tak prywatnie, jak to tylko możliwe przez Internet. Jest dostępny dla każdego telefonu na rynku mobilnym (Android, iOS) , a także dla Windows i MacOS.

Szyfrowanie z Whatsapp odbywa się między jednym urządzeniem przenośnym a drugim. Wiadomości są przechowywane tylko na serwerach Whatsapp (w formacie zaszyfrowanym), dopóki nie zostaną dostarczone do telefonu odbiorcy. Wiadomości są przechowywane tylko przez długi czas na telefonie, a nie na żadnych serwerach.

Pobierz WhatsAPP

Signal

Signal był kiedyś aplikacją, którą Edward Snowden bardzo chwalił i mówił że używa jej codziennie, ponieważ jest to jedna z najbezpieczniejszych aplikacji do szyfrowaniej komunikacji.

Signal został opracowany przez organizację non-profit Open Whisper Systems. Jest to aplikacja typu open-source, co oznacza, że ​​możesz mieć pewność, że nie ma ukrytego kodu, który ma za zadanie szpiegować twoją komunikację.

Podobnie jak większość innych zaszyfrowanych aplikacji, Signal pozwala komunikować się tylko z innymi użytkownikami, którzy mają zainstalowany Signal. Szyfrowanie end-to-end działa bezpośrednio z jednego telefonu na drugi, a wiadomości są szyfrowane w 100%. Żadne wiadomości nie są przechowywane w na serwerach Internetowych.

Możesz usuwać wiadomości, dotykając i przytrzymując tę ​​wiadomość. Pamiętaj tylko, że wiadomości są również dostępne na telefonie innego użytkownika.

Przeczytaj:   Facebook zablokuje użytkownikom transmisję na żywo, jeśli naruszają zasady społeczności

Podobnie jak WhatsApp, dostępna jest wersja Signal na komputer, ale musi być połączona z telefonem, aby działała.

Pobierz Komunikator Signal

Wire

Wire umożliwia wymianę zaszyfrowanych połączeń głosowych lub wideo, a także czatów IM. W przeciwieństwie do Whatsapp lub Signal, nie wymaga on numeru telefonu do pracy.

Oznacza to, że po zainstalowaniu wersji komputerowej urządzenie końcowe staje się komputerem, a nie telefonem.

Podobnie jak Signal, Wire jest aplikacją o otwartym kodzie źródłowym, więc możesz mieć pewność, że jest ona wolna od luk bezpieczeństwa lub złośliwego kodu. Fakt, że nie musisz rejestrować się przy użyciu swojego numeru telefonu (tylko e-mail) zapewnia jeszcze większą prywatność niż inne aplikacje wymienione tutaj.

Korzystanie z bezpłatnego, anonimowego konta e-mail umożliwia wysyłanie prawdziwie anonimowych wiadomości.

Należy jednak pamiętać, że z tą anonimowością i szyfrowanie wiążę się niewielki koszt. Wire utrzymuje metadane związane z wiadomościami, w tym z kontaktami, z którymi rozmawiałeś i powiązanymi informacjami o czatach.

Wire do pobrania stąd

Wickr

Dla prawdziwie bezpiecznych, zdziwisz się, że nie jest to jedna z najpopularniejszych prywatnych aplikacji do obsługi wiadomości.

Oprócz tego samego szyfrowania end-to-end, które oferują inne aplikacje, Wickr idzie o krok dalej i pozwala zachować pełną kontrolę nad tym, gdzie są przechowywane wiadomości i jak długo.

5 czerwonych przycisków podczas wysyłania wiadomości umożliwiają:

  • Ustaw czas, zanim wiadomość zostanie automatycznie usunięta z urządzenia odbiorcy.
  • Wyślij zdjęcie.
  • Nagraj i wyślij wiadomość głosową.
  • Dołącz pliki.

Wszystkie transmisje, niezależnie od typu, są w pełni zaszyfrowane na urządzeniu i są odszyfrowywane tylko na urządzeniu odbiorcy.

Korzystając z Wickr, możesz mieć pewność, że hakerzy nie tylko nie będą mogli uzyskać dostępu do twoich wiadomości na żadnych serwerach ani podczas transmisji, ale będą również zniesmaczeni, gdy spróbują uzyskać dostęp do wiadomości, włamując się do urządzenia odbiorcy.

Wickr jest dostępny na wielu platformach i urządzeniach mobilnych.

Skype

Nie spodziewałeś się zapewne, że Skype będzie dostępny na liście aplikacji do obsługi prywatnych wiadomości. Jednak firma Microsoft zdecydowała się na dodanie do Skype’a szyfrowania typu end-to-end po tym, jak zobaczyła, jak ważna jest prywatność dla użytkowników tych aplikacji.

Ten najnowszy dodatek do Skype’a nie jest domyślnie włączony. Możesz jednak zainicjować prywatny, zaszyfrowany czat, klikając + Czat powyżej listy kontaktów i wybierając opcję Nowa rozmowa prywatna.

Po uruchomieniu nowego czatu wszystkie wiadomości wysyłane tam i z powrotem są szyfrowane na urządzeniu i odszyfrowywane na urządzeniu odbiorcy.

Pamiętaj, że zaszyfrowana rozmowa jest aktywna tylko z jednego urządzenia na inne. Jeśli przenosisz się z komputera na telefon, musisz zainicjować nową prywatną rozmowę, a odbiorca będzie musiał przyjąć nowe zaproszenie.

Facebook Messenger

Inną aplikacją której nie mogło zabraknąć na tej liście jest Facebook Messenger który również obsługuje szyfrowanie end-to-end.

Po włączeniu szyfrowania end-to-end możesz mieć pewność, że nikt nie będzie w stanie przechwycić rozmowy, a po zniszczeniu wiadomości po określonym czasie na urządzeniu nie będzie nic, co mógłby przeczytać haker.

Jedyny haczyk polega na tym, że gdy odbiorca wysyła ci wiadomość, musi pamiętać o ustawieniu timera, aby oba końce rozmowy zostały zniszczone po zakończeniu rozmowy.

KOMENTARZE