Jak usunąć kłódkę lub ikonę kłódki z napędów w systemie Windows 10

Udostępnij znajomym

Ikona blokady na dyskach w Eksploratorze plików systemu Windows 10 wskazuje, że dysk został zaszyfrowany za pomocą funkcji BitLocker.

Funkcja BitLocker, obecna w wersjach Pro i Enterprise systemu Windows 10, pozwala użytkownikom szyfrować dyski w celu zabezpieczenia danych. Wbudowany program szyfrujący dodaje ikonę blokady na dyskach w Eksploratorze plików, aby użytkownicy mogli łatwo zidentyfikować dyski chronione przez BitLocker.

W zależności od stanu zaszyfrowanego dysku na dyskach może być widoczna jedna z następujących trzech ikon.

ikona kłódki na dyskach w Eksploratorze plików systemu Windows 10 pic2

ikona bitlcoker na dyskach w Windows 10 pic5

ikona bitlcoker na dyskach w Windows 10 pic3

Ikona kłódki lub ikona kłódki na dysku wskazuje, że dysk został zaszyfrowany funkcją BitLocker i jest zablokowany. Oznacza to, że musisz wpisać hasło BitLocker, aby otworzyć dysk i uzyskać dostęp do danych w nim zawartych. Ikona odblokowanej kłódki na dysku sygnalizuje, że dysk zaszyfrowany funkcją BitLocker jest teraz otwarty i nie trzeba wprowadzać hasła funkcji BitLocker, aby go otworzyć.

A jeśli na dysku pojawia się ikona odblokowanej kłódki ze wykrzyknikiem, oznacza to, że funkcja BitLocker nie jest aktywna lub ochrona jest tymczasowo zawieszona na dysku. W takim przypadku możesz wznowić funkcję BitLocker na dysku lub wyłączyć funkcję BitLocker, aby dysk mógł usunąć ikonę.

Aby wznowić ochronę funkcji BitLocker dla dysku

Windows 10 pozwala zawiesić ochronę BitLocker dla dysku, na którym jest zainstalowany Windows 10. Użytkownicy mogą zawiesić ochronę funkcją BitLocker na dysku zainstalowanym w systemie Windows 10, aby użytkownicy mogli zaktualizować system operacyjny, oprogramowanie układowe lub sprzęt.

Krok 1: Kliknij prawym przyciskiem myszy na dysku, a następnie kliknij Wznów ochronę funkcji BitLocker opcja. Alternatywnie możesz raz ponownie uruchomić komputer, aby automatycznie wznowić ochronę funkcją BitLocker.

ikona bitlcoker na dyskach w Windows 10 pic4

Jak wyłączyć funkcję BitLocker dla dysku w systemie Windows 10

Jeśli nie chcesz szyfrować dysku, możesz wyłączyć lub wyłączyć funkcję BitLocker dla dysku. Oto jak to zrobić.

Przeczytaj:   Zresetować system Windows 10 bez utraty aplikacji i programów?

Krok 1: Otwórz ten komputer. Kliknij prawym przyciskiem myszy na dysku, dla którego chcesz wyłączyć funkcję BitLocker, a następnie kliknij Zarządzaj funkcją BitLocker opcja. Ta czynność spowoduje otwarcie okna Szyfrowanie dysków funkcją BitLocker.

ikona kłódki na dyskach w Eksploratorze plików systemu Windows 10 pic3

Krok 2: Kliknij na Wyłącz funkcję BitLocker połączyć.

ikona kłódki na dyskach w Eksploratorze plików Windows 10 pic4

Krok 3: Na koniec, gdy pojawi się okno dialogowe potwierdzenia, kliknij Wyłącz funkcję BitLocker przycisk, aby wyłączyć szyfrowanie funkcją BitLocker dla dysku.

W zależności od rozmiaru danych i dysku, Windows 10 może potrwać od kilku minut do godzin, aby odszyfrować dysk.

KOMENTARZE