Jak utworzyć kopię zapasową obrazu systemu Windows 10

Udostępnij znajomym

Kopia zapasowa obrazu jest prawdopodobnie najlepszym i jedynym sposobem na prawidłowe wykonanie kopii zapasowej instalacji systemu Windows 10. Jest to rodzaj kopii zapasowej, do której należy się udać, jeśli chcesz wykonać kopię zapasową instalacji systemu Windows 10, dołączając ulubione programy, aplikacje i ustawienia.

Szybkie wyszukiwanie w Internecie wskazuje, że istnieje wiele aplikacji, które pomagają w tworzeniu i przywracaniu kopii zapasowej obrazu systemu Windows 10. Na przykład Macrium Reflect Free i Acronis True Image (płatny) są powszechnie używane do tworzenia i przywracania kopii zapasowych obrazów systemu Windows 10 .

Windows 10 ma wbudowane narzędzie do tworzenia kopii zapasowej obrazu systemu. Chociaż narzędzie nie było aktualizowane od czasu jego wprowadzenia w systemie Windows 7 dziesięć lat temu, jest ono częścią systemu Windows 10 i bardzo dobrze sobie radzi. W tym przewodniku zobaczymy, jak użyć wbudowanego narzędzia do tworzenia kopii zapasowych obrazów, aby utworzyć kopię zapasową obrazu systemu Windows 10.

Co to jest kopia zapasowa obrazu systemu? Cóż, zgodnie z własnymi słowami Microsoftu, jest to kopia dysków wymagana do uruchomienia systemu Windows. Obejmie wszystkie partycje i pliki wymagane do przywrócenia systemu Windows 10.

Utwórz kopię zapasową obrazu systemu Windows 10

Krok 1: Otwórz Panel sterowania. Zmienić Widok przez do Małe ikony. Kliknij Kopia zapasowa i przywracanie (Windows 7). Tak, musisz kliknąć opcję Kopia zapasowa i przywracanie (Windows 7).

utwórz kopię zapasową obrazu systemu w Windows 10 pic1

Krok 2: W lewym okienku kliknij przycisk Utwórz obraz systemu link, aby otworzyć kreatora kopii zapasowej obrazu.

utwórz kopię zapasową obrazu systemu w Windows 10 pic2

Krok 3: Tutaj wybierz lokalizację, w której chcesz zapisać kopię zapasową obrazu systemu. Pamiętaj, że narzędzie nie pozwala wybrać dysku, który znajduje się na tym samym dysku fizycznym, na którym próbujesz utworzyć kopię zapasową. Oznacza to, że dysk systemu Windows 10 nie powinien znajdować się na tym samym dysku fizycznym (HDD lub SSD), który wybrano do zapisania kopii zapasowej obrazu systemu. Jeśli masz tylko jeden dysk fizyczny na komputerze, podłącz napęd USB, a następnie wybierz go.

Przeczytaj:   Jak usunąć plik Pagefile.sys w systemie Windows 10

utwórz kopię zapasową obrazu systemu w Windows 10 pic3

Upewnij się, że wybrana lokalizacja ma wystarczającą ilość wolnego miejsca. Kopia zapasowa obrazu zajmie bieżący rozmiar dysku instalacyjnego systemu Windows 10, chyba że chcesz uwzględnić dodatkowe dyski w kopii zapasowej.

Kliknij Kolejny przycisk, aby kontynuować.

Krok 4: W tym kroku musisz wybrać dyski, które chcesz uwzględnić w kopii zapasowej obrazu. Pamiętaj, że narzędzie automatycznie wybiera dyski wymagane do uruchomienia systemu Windows 10 w kopii zapasowej. Nie musisz się więc martwić, jakie dyski mają zostać uwzględnione w kopii zapasowej. Jeśli tworzysz kopię zapasową obrazu systemu Windows 10, nie musisz wybierać dodatkowych dysków innych niż te wybrane domyślnie.

utwórz kopię zapasową obrazu systemu w Windows 10 pic4

Tutaj narzędzie wyświetla ilość wolnego miejsca wymaganego do zapisania kopii zapasowej obrazu wybranych dysków. Upewnij się, że wybrany dysk kopii zapasowej ma wymaganą ilość wolnego miejsca, zanim przejdziesz dalej.

Kliknij na Kolejny przycisk.

Krok 5: Na koniec pojawi się ekran potwierdzenia, w którym można zobaczyć ustawienia kopii zapasowej, w tym dyski uwzględnione w kopii zapasowej. Kliknij Rozpocząć tworzenie kopii zapasowych przycisk, aby rozpocząć tworzenie i przenoszenie kopii zapasowej obrazu systemu Windows 10 do wybranej lokalizacji.

utwórz kopię zapasową obrazu systemu w Windows 10 pic5

utwórz kopię zapasową obrazu systemu w Windows 10 pic7

Windows 10 utworzy folder o nazwie Kopia zapasowa systemu Windows w katalogu głównym wybranego dysku i zapisz tam kopię zapasową obrazu (VHDX).

utwórz kopię zapasową obrazu systemu w Windows 10 pic10

W zależności od wielkości danych proces może potrwać do kilku godzin. Nie wyłączaj komputera, dopóki kopia zapasowa obrazu nie będzie gotowa.

Po utworzeniu kopii zapasowej obrazu narzędzie oferuje opcję utworzenia dysku do naprawy systemu. Kliknij Nie przycisk. Jeśli chcesz go utworzyć, zapoznaj się z naszymi instrukcjami tworzenia dysku USB do naprawy systemu, aby uzyskać wskazówki.

utwórz kopię zapasową obrazu systemu w Windows 10 pic8

utwórz kopię zapasową obrazu systemu w Windows 10 pic9

KOMENTARZE