Jak zainstalować lub odinstalować Notatnik w systemie Windows 10

Udostępnij znajomym

Notatnik jest częścią systemu operacyjnego Windows od ponad trzech dekad. Został on uwzględniony we wszystkich wersjach systemu operacyjnego Windows od momentu jego wprowadzenia z Windows 1.0 w 1985 roku.

Mimo że Notepad jest częścią systemu operacyjnego Windows od ponad 30 lat, podstawowy program do edycji tekstu firmy Microsoft wciąż nie ma wielu funkcji i opcji oferowanych przez inne programy innych firm w swojej klasie.

Zainstaluj, odinstaluj lub napraw Notatnik w systemie Windows 10

Chociaż prawdą jest, że Notatnik jest przeznaczony do podstawowej edycji tekstu i dobrze służy temu celowi, wielu użytkowników oczekuje od edytora tekstu więcej. Z tego powodu wielu użytkowników woli programy innych firm, takie jak Notepad ++.

Jeśli masz zainstalowany lepszy zamiennik Notatnika na komputerze z systemem Windows 10 i nie widzisz, że go używasz, możesz odinstalować Notatnik.

We wcześniejszych wersjach systemu Windows 10 i systemu operacyjnego Windows nie było możliwości odinstalowania Notatnika. W systemie Windows 10 kompilacja 18943 wprowadzono Notatnik jako aplikację (zastępując klasyczny program Notatnik) i jest on również dostępny w Sklepie. Ponieważ Notatnik jest teraz aplikacją (wcześniej był to klasyczny program komputerowy), teraz można odinstalować, ponownie zainstalować, zresetować i naprawić aplikację Notatnik, jak każdą inną aplikację.

Odinstaluj aplikację Notatnik z systemu Windows 10

Krok 1: Iść do Ustawienia > Aplikacje > Aplikacje i funkcje.

Krok 2: Spójrz na Notatnik wejście. Wybierz pozycję Notatnika, klikając ją, aby wyświetlić przycisk Odinstaluj.

Krok 3: Kliknij na Odinstaluj przycisk. Po wyświetleniu małego okna dialogowego potwierdzenia kliknij ponownie przycisk Odinstaluj, aby odinstalować aplikację Notatnik.

Napraw lub odinstaluj Notatnik w Windows 10 pic1

Jeśli przycisk Odinstaluj nie pojawia się po kliknięciu pozycji Notatnik, prawdopodobnie przyczyną jest wersja systemu Windows 10 starsza niż 18943.

Zainstaluj aplikację Notatnik ze Sklepu w systemie Windows 10

Krok 1: Wizyta ta strona Notatnika w przeglądarce internetowej, aby automatycznie otworzyć tę samą stronę w aplikacji Sklep.

Przeczytaj:   Jak korzystać z usługi Vault Personal OneDrive

Krok 2: Kliknij Otrzymać przycisk, aby zainstalować aplikację Notatnik. Ponownie aplikacja Notatnik jest dostępna tylko w wersji Windows 10 w wersji 18943 lub wyższej.

zainstaluj lub odinstaluj notatnik w systemie Windows 10

Napraw lub zresetuj aplikację Notatnik w systemie Windows 10

Jeśli masz problemy z aplikacją Notatnik, możesz spróbować zresetować ją lub naprawić przed ponowną instalacją. Oto jak to zrobić.

Krok 1: Otwórz aplikację Ustawienia. Nawigować do Aplikacje > Aplikacje i funkcje.

Krok 2: Kliknij pozycję Notatnik, aby wyświetlić ukryty link Opcje zaawansowane. Kliknij na Zaawansowane opcje połączyć.

Napraw lub odinstaluj Notatnik w Windows 10 pic1

Jeśli opcja Zaawansowana nie jest wyświetlana, oznacza to, że używasz starszej wersji systemu Windows 10, która nie obsługuje resetowania ani naprawy Notatnika.

Krok 3: Kliknij Naprawic przycisk, aby naprawić aplikację Notatnik. Aby zresetować aplikację Notatnik, kliknij Resetowanie przycisk.

Napraw lub odinstaluj Notatnik w Windows 10 pic2

KOMENTARZE