rosja vpn

Rosja nakłania głównych dostawców VPN w celu blokowania witryn „zabronionych”

Udostępnij znajomym

Władze rosyjskie nakazały dziesięciu głównym dostawcom VPN rozpoczęcie blokowania witryn obecnych na krajowej czarnej liście. Należą do nich NordVPN, ExpressVPN, IPVanish i HideMyAss. TorGuard otrzymał również powiadomienie i wycofał swoje usługi z Rosji ze skutkiem natychmiastowym.

ROSJA NAKŁANIA GŁÓWNYCH DOSTAWCÓW VPN W CELU BLOKOWANIA WITRYN „ZABRONIONYCH”
ROSJA NAKŁANIA GŁÓWNYCH DOSTAWCÓW VPN W CELU BLOKOWANIA WITRYN „ZABRONIONYCH”

Przez ostatnie kilka lat Rosja kontynuowała swoją misję ograniczania dostępu do treści, które państwo uważa za niewłaściwe.

Wiele rodzajów witryn, od rzekomych pirackich platform po witryny zawierające ekstremistyczne treści, zostało zablokowanych. Lokalni dostawcy usług internetowych są prawnie zobowiązani do blokowania różnych domen, co czyni je niedostępnymi dla lokalnych odbiorców. Dostępnych jest jednak wiele opcji obchodzenia blokad, z którymi rząd próbuje walczyć.

W lipcu 2017 r. Prezydent Władimir Putin podpisał ustawę mającą na celu zamknięcie tej luki. Plan polegał na uniemożliwieniu obywatelom dostępu do zabronionych stron za pomocą VPN, serwerów proxy, Tora i innych usług anonimowych. Założenie było proste: jeśli okaże się, że takie usługi ułatwiają dostęp do zabronionych platform, one również mogą znaleźć się w rosyjskiej „czarnej liście internetowej”, znanej lokalnie jako FGIS.

Podczas gdy niektórzy dostawcy VPN wycofali się z Rosji na długo przed wprowadzeniem nowych przepisów (prywatny dostęp do Internetu zakończył się w 2016 r. Z nieznanych powodów), inni kontynuowali działalność. Teraz jednak władze próbują zacisnąć pętlę.

W ciągu ostatnich kilku dni telekomy obserwowały Roscomnadzor, że wysyłały powiadomienia o zgodności do 10 głównych usług VPN z serwerami w Rosji – NordVPN, ExpressVPN, TorGuard, IPVanish, VPN Unlimited, VyprVPN, Kaspersky Secure Connection, HideMyAss !, Hola VPN i OpenVPN.

Agencja rządowa domaga się, aby dotknięte nią usługi zaczęły łączyć się z bazą danych FGIS, blokując wymienione w niej witryny. Kilka innych lokalnych firm – gigantów wyszukiwania Yandex, Sputnik, Mail.ru i Rambler – jest już połączonych z bazą danych i filtruje zgodnie z wymaganiami.

Przeczytaj:   Facebook zablokuje użytkownikom transmisję na żywo, jeśli naruszają zasady społeczności

Sprawdźcie listę najlepszych sieci VPN i wybierzcie coś dla siebie.

KOMENTARZE