Ta bezprzewodowa kamera AI działa w całości na energii słonecznej

Udostępnij znajomym

Wielkim trendem w sztucznej inteligencji jest przejście z przetwarzania w chmurze na edge computing. Zamiast urządzeń AI, które wykonują swoje obliczenia zdalnie za pośrednictwem połączenia internetowego, coraz częściej zajmują się lokalnie, a algorytmy działają bezpośrednio na urządzeniu. Korzyści z tego podejścia mogą obejmować szybsze wyniki, większe bezpieczeństwo i większą elastyczność. Ale jak daleko można posunąć ten model?

Xnor z siedzibą w Seattle z pewnością ma rację. W tym tygodniu firma zaprezentowała prototypową kamerę AI, która wykorzystuje tylko energię słoneczną – nie jest wymagana żadna bateria ani zewnętrzne źródło zasilania. Aparat ma rozdzielczość 320 x 320 pikseli, układ FGPA do obsługi przetwarzania i jest wyposażony w najnowocześniejszy algorytm rozpoznawania obiektów.

Teoretycznie można trzymać takie urządzenie w dowolnym miejscu na zewnątrz. Jest kompatybilny z kilkoma różnymi niskoenergetycznymi protokołami komunikacji bezprzewodowej (ponieważ Wi-Fi pobiera za dużo baterii), co pozwala przesyłać informacje przez dziesiątki kilometrów.

“W tej chwili badamy kilka przypadków użycia tych urządzeń” – mówi Mohammad Rastegari, dyrektor ds. Technicznych Xnor. “Od projektów cywilnych na dużą skalę, po monitorowanie w kabinach autonomicznych samochodów, po podłączenie kamer do dronów”.

KOMENTARZE
Przeczytaj:   Google usuwa kontrowersyjną antygejowską aplikację religijną ze sklepu Play